Київський регіональний центр «ІНВАСПОРТ»

Паралімпійські ігри — міжнародні спортивні змагання для людей з інвалідністю.

Традиційно проводяться після Олімпійських ігор, а починаючи з 1992 — на тих же аренах, що й Олімпійські ігри. 2001 року ця практика закріплена угодою між Міжнародним олімпійським комітетом (МОК) і Міжнародним паралімпійським комітетом (МПК).

Літні Паралімпійські ігри проводяться з 1960 року, а зимові Паралімпійські ігри — з 1976 року.

Україна брала участь у 8 літніх і 7 зимових Паралімпійських іграх. Вперше країна виступала на іграх 1996 року і відтоді не пропустила жодної Паралімпіади. За свою історію завоювала загалом 613 медалі (472 на літніх і 141 на зимових).

Київщина на літніх Паралімпійських іграх

ХVІІ літні Паралімпійські ігри — восьмі за рахунком літні Паралімпійські Ігри за участі паралімпійських спортсменів незалежної України, проходили у м. Париж (Французька Республіка) з 28 серпня по 08 вересня 2024 року, до яких національна паралімпійська збірна України готувалась менше 3-х років в надважких умовах повномасштабного вторгнення росії та білорусі в Україну.

У головних змаганнях чотириріччя взяло участь національні команди 169 країн світу, які змагалися у 22 видах спорту за 549 комплектів нагород. Національна паралімпійська збірна команда України, у складі 139 спортсменів взяла участь у 17 із 22 видів спорту, представлених на Іграх і змагалась за 189 комплектів нагород із 539, розіграних в Парижі. За всю історію Паралімпіад Україна вперше взяла участь у такій великій кількості видів спорту.

При цьому, національна паралімпійська збірна команда України на цих Іграх – найменша із команд-лідерів міжнародного паралімпійського руху, які входять до десятки найсильніших команд світу, але змогла обійти по результату навіть команду господарки Паралімпіади – Франції, що була майже вдвічі більшою.

На ХVІІ літніх Паралімпійських іграх українські спортсмени вперше дебютували у виді спорту боча та у спортивній дисципліні хендбайк з пара велосипедного спорту.

Національна паралімпійська збірна команда України на XVIІ літніх Паралімпійських іграх мала значимі ознаки саме національної команди, адже була представлена спортсменами практично з усіх регіонів України, а саме 19-ти областей та м. Києва.

За підсумками участі у XVIІ літніх Паралімпійських іграх 2024 року у м. Париж (Французька Республіка) національна паралімпійська збірна команда потужно представила Україну, здобула 82 нагороди, з яких 22 золотих, 28 срібних, 32 бронзових та посіла п’яте загальнокомандне місце за загальною кількістю здобутих усього нагород та сьоме за кількістю золотих нагород серед 169 країн-учасниць.

Київщина виборола 2 срібні медалі у паризькій Паралімпіаді-2024.

Від Київської області на міжнародній арені змагатимуться 9 спортсменів у 4 видах спорту. Серед них, зокрема, чемпіони та призери попередніх Паралімпійських ігор.

ВОЛЕЙБОЛ СИДЯЧИ

— Перший матч (30.08.2024) 3:0 (75:43)

— Другий матч (01.09.2024) 1:3 (74:97)

— Третій матч (03.09.2024) 3:1 (97:84)

— Матч за 7-8 місця (04.09.2024) 0:3 (45:75).

ПАРА ТРИАТЛОН

Аліса Колпакчи — 8 місце. Час: 1:16:59. До бронзи, яку виграла спортсменка з Великобританії, Лорен Стедман, не вистачило трохи більше 10 хвилин.

ПАРА ПЛАВАННЯ

Ілля Яременко:

— Men’s 50 freestyle (фінал) — 2 місце. Час: 00:23:77

— Men’s 100 freestyle (фінал) — 7 місце. Час: 00:54:63.

— Men’s 100 butterfly (кваліфікація) — 10 місце. Час: 01:01:42.

Олексій Федина:

— Men’s 100 breaststroke (фінал) — 6 місце.

ПАРА ЛЕГКА АТЛЕТИКА

Людмила Даниліна — Women’s 1500m (фінал) – 2 місце. Час: 04:28:40 хвилин

❕38-річна українка встановила персональний рекорд у дисципліні: до цього найшвидший час становив – 4:28:78 на Ріо-2016.

Загальний медальний залік України склав 82 медалі. Цей результат є 5 серед усіх збірних на паризьких Іграх-2024. У загальному медальному заліку наші кольори завоювали 7 сходинку. Наші спортсмени вкотре показали свою міць.

Паралімпійські ігри в Токіо, які були перенесені з 2020 на 2021 рік, стали історичними для збірної України. Команда була представлена 142 спортсменами та взяла участь у 15 видах спорту. На XVІ літніх Паралімпійських іграх українські спортсмени здобули 98 нагород, з яких: 24 золотих, 47 срібних та 27 бронзових медалей.

За результатами національна збірна України посіла шосте загальнокомандне місце та п’яте за кількістю загалом здобутих нагород. Також за кількістю срібних медалей Україна посіла друге місце після команди з Китаю (срібних нагород в Китаї 60, а в України – 47). Протягом ігор в Токіо українці встановили 26 рекордів у чотирьох видах спорту: плавання (15 рекордів), легка атлетика – (9 рекордів), кульова стрільба та веслування академічне (по 1 рекорду на кожен вид спорту)

Найкращий паралімпієць у Токіо – Максим Крипак.

Одним із найвизначніших досягнень нашої країни став виступ на XV літніх Паралімпійських іграх 2016 року в Ріо-де-Жанейро.

Українська збірна здобула рекордну кількість медалей – 117, з яких 41 була золотою. Це дозволило Україні посісти третє місце у загальному медальному заліку, залишивши позаду такі великі спортивні держави, як США, Німеччину та навіть господарку змагань – Бразилію.

Українські паралімпійці на іграх стали справжнім символом незламності та волі до перемоги.

XIV Літні Паралімпійські ігри — паралімпійські ігри, що проходили у Лондоні з 29 серпня по 9 вересня 2012 року. Як і на попередніх змаганнях, українська збірна посіла 4 місце.

Україна посіла 4 місце у загальному рейтингу країн-учасниць Літньої Паралімпіади-2012. У заліку України загалом було здобуто 84 медалі, з яких 32 – золота, 24 – срібло та 28 – бронза.

XIII Літні Паралімпійські ігри пройшли в Пекіні у вересні 2008 року. Україна зайняла 4 місце.

Всього до Китайського Олімпійського Комітету було подано 1985 ескізів різних пропозицій щодо емблеми Олімпійських ігор 2008 року. З них 222 проєкти було надано з інших країн. Комісія відібрала 30 проєктів емблеми, з яких Міжнародний Олімпійський Комітет затвердив лише одну.

Офіційним девізом Пекінської Олімпіади-2008 є слоган «Єдина планета, єдина мрія» (One World One Dream). Слова «Єдина планета, єдина мрія» вдало поєднують сутність олімпійського духу та спільний погляд на цінності: мир та прогрес, гармонічний розвиток, мирне співіснування, співпрацю та взаємовигідне партнерство, щасливе життя та інші загальноприйняті ідеали. Девіз «єдина планета, єдина мрія» короткий, але його значення дуже глибоке, він відноситься не лише до Китаю, а до усього світу. В слогані «Єдина планета, єдина мрія» китайською слово «єдина» означає «однакова», таким чином дозволяючи девізу ще точніше відобразити ідею Пекінської Олімпіади — все людство належить до єдиного світу та мріє про одні й ті самі ідеали.

Літні Паралімпійські ігри 2004 проходили в місті Афіни, Греція, з 17 по 28 вересня. Яскравим їх завершенням став виступ китайської команди танцюристів з порушення слуху на чолі із Тай Ліхуа.

Україна брала участь у Літніх Паралімпійських іграх 2004 року утретє за свою історію, і завоювала 55 медалей (24 золоті, 12 срібних і 19 бронзових), посівши 6 загальнокомандне місце. Збірну країни представляли 88 спортсменів у 9 видах спорту. Українськими атлетами за час Паралімпіади установлено понад 10 світових та паралімпійських рекордів

Паралімпійські ігри 2004 року включали в себе 19 видів спорту. Вперше були включені футбол для команд з 5 спортсменів з порушеннями зору, волейбол сидячи серед жінок та теніс для спортсменів з ураженнями опорно-рухового апарату.

Україна брала участь у Літніх Олімпійських іграх 2000 року у Сіднеї (Австралія) удруге за свою історію, і завоювала 37 медалей (3 золоті, 20 срібних і 14 бронзових).

Країну представляли 67 спортсменів у 8 видах спорту. За золотим заліком Україна 35 місце, а за кількістю медалей — 12 місце.

Зокрема, пара плавчиня Олена Акопян принесла у загальний медальний залік 3 срібні медалі.

Україна вперше взяла участь у Паралімпійських іграх в Атланті 1996 року. Цей дебютний виступ став важливою подією, відтоді українські паралімпійці щороку розвивають і зміцнюють свої позиції на міжнародній арені.

На іграх в Атланті Україну представляли 30 спортсменів, які змагалися у п’яти видах спорту, включаючи легку атлетику, плавання, пауерліфтинг, кульову стрільбу та настільний теніс. Українці здобули перші медалі, отримавши одну золоту, чотири срібні та дві бронзові нагороди, що закріпило їх серед перспективних учасників на майбутніх Паралімпійських іграх.

Серед українських спортсменів найбільшу увагу привернули представники Київщини, які зробили вагомий внесок у ці досягнення. Хоча детальних індивідуальних даних щодо кожного спортсмена на цих іграх не завжди легко знайти, відомо, що учасники з Київщини надалі продовжили розвивати паралімпійський рух в Україні. Це був початок систематичних успіхів на міжнародній арені, що дозволило Україні не лише завойовувати медалі, але й займати одні з провідних місць на Паралімпіадах уже в наступні роки.

Здобутки української паралімпійської команди, розпочаті в Атланті, стали основою для створення унікальної системи підготовки спортсменів з інвалідністю, яка вивела країну на високий рівень у світовій паралімпійській спільноті. Це стало можливим завдяки підтримці національної програми, що активно розвивається до сьогоднішнього дня.

Київщина на зимових Паралімпійських іграх

Дебют України в зимових видах спорту відбувся на VІІ зимових Паралімпійських іграх 1998 року в Нагано (Японія).

До національної паралімпійської команди тоді входили Трифонова Світлана (Київська обл.), Акопян Олена (Дніпропетровська обл.), Кулініч Тамара (Дніпропетровська обл.), Кириченко Ірина (Дніпропетровська обл.), Васютинський Олександр (Миколаївська обл.) та Лук’яненко Віталій (Сумська обл.). Саме ці спортсмени загорілися спортивним азартом і вирішили спробувати себе у лижних гонках, маючи вже великий досвід у літніх паралімпійських видах спорту.

Результатом стали 3 золоті, 2 срібні та 4 бронзові медалі